100. rocznica urodzin Gustawa Herlinga- Grudzińskiego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu słowa i czynu wielkiego pisarza, ustanawia rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w setną rocznicę urodzin poety.
Gustaw Herling-Grudziński był więźniem sowieckiego łagru, żołnierzem Armii Andersa, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, współpracował z „Kulturą” i Radiem Wolna Europa.

Podczas Harcerskiej Wyprawy Pamięci z okazji 75.rocznicy bitwy o Monte Cassino 2019 jako reprezentacja Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP postanowiliśmy uczcić pamięć Grudzińskiego.
Wzięliśmy udział w Kuźnicy poświęconej twórczości autora. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na dzieło „Inny Świat” rozmawiając o wartościach i odwadze by zmieniać świat na lepsze.

Odwiedziliśmy również Neapol. Było to miejsce szczególnie związane z życiem bohatera, gdzie zamieszkiwał przez 45 lat. W imieniu Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz mieszkańców Olsztyna złożyliśmy pamiątkowy wieniec pod jego domem Villa Ruffo, nadal zamieszkiwanym przez członków jego rodziny.

Związek Harcerstwa Polskiego jako patriotyczne stowarzyszenie pielęgnuje polską historię. Wierzymy, że pamięć o Gustawie Herlingu-Grudzińskim pozostanie z nami na długo.

Wydarzenie dofinansowano z Programu Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych Narodowego Instytutu Wolności oraz środków Urzędu Miasta Olsztyna.

Fot. Jan Nowicki