Druhno Drużynowa!
Druhu Drużynowy!

Zapraszamy Cię i Twoją drużynę do przygody z wychowaniem ekonomicznym. W ramach propozycji programowej przygotowałyśmy dla Was scenariusze zajęć, do których dopasowałyśmy tropy i sprawności możliwe do realizacji podczas zbiórek harcerskich. Realizując wybrane zbiórki z naszej propozycji w 2023 roku, bierzecie udział w konkursie, którego laureaci wybiorą się drużyną do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. Propozycja powstała w ramach projektu “Ekonomia – TO PROSTE! – Propozycja programowa dla dzieci w wieku 10-13 lat”. Projekt realizowany przez ZHP Chorągiew Warmińsko-Mazurską z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Mamy nadzieję, że przygotowana propozycja będzie dla Waszych harcerek i harcerzy pierwszym krokiem na drodze do poznania podstawowych zależności ekonomicznych, wpływających na życie każdego z nas.

Życzymy dobrej nauki przez zabawę!

Aby wziąć udział w Programie należy:

– Zgłosić swoją drużynę do udziału w programie.
– Wziąć udział w Szkoleniu Instruktorskim (dla drużynowych i instruktorów).
– Zrealizować cykl 4 zajęć tematycznych (możliwe do przeprowadzenia
podczas zbiórek/półkolonii/kolonii letnich) w okresie od czerwca do listopada 2023 roku.
– Na zakończenie cyklu zbiórek przygotować krótki film/prezentację audiowizualną pt. „Ekonomia – to PROSTE!” – ukazującą czego harcerze nauczyli się podczas realizacji zajęć w projekcie.
Przygotowany film/prezentacja będzie jednocześnie pracą konkursową, którą należy przesłać do biura projektu (koordynator: katarzyna.andruszkiewicz@zhp.net.pl)
w nieprzekraczalnym terminie do 10.11.2023r.
Nagrodą w konkursie będzie wyjazd dla wybranej grupy dziecięcej (20 os.) do Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.
Konkurs rozstrzygnie 4-osobowa kapituła, sumując punkty przyznane w sposób niezależny każdej nadesłanej pracy konkursowej.
W terminie uzgodnionym z laureatem konkursu (od 20.11 do 10.12.2023r.) zorganizowana zostanie jednodniowa wycieczka do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka
w Warszawie.
– Wszystkie drużyny biorące udział w projekcie otrzymają naszywki – możliwe do umieszczenia na mundurze ZHP przez każdego uczestnika zajęć.

Ścieżki tematyczne obejmują następująca tematykę:

1. Inflacja, system finansowy, funkcje i zadania NBP
2. Gospodarowanie budżetem domowym
3. Historia pieniądza
4. Instytucje i usługi finansowe
5. Przedsiębiorczość, zarządzanie przedsiębiorstwem

Większość propozycji jest dostosowanych do realizacji przez zastępy (grupy do 8 osób), niektóre po niewielkiej modyfikacji mogą zostać zrealizowane na zbiórce drużyny (do 25-30 osób). Niektóre także muszą być zrealizowane wyłącznie drużyną – zgodnie z informacją znajdującą się pod tytułem zbiórki.

Pliki do pobrania

Formularz zgłoszeń drużyn