„I znów po kilkuletniej przerwie nasze warmińsko-mazurskie lasy obejmie harcerska brać w swe posiadanie. Nad lasami snuć będą się smugi dymu z ognisk harcerskich. Glos werbli i fanfar rozniesie echo daleko i szeroko w świat. Drogi zaroją się od szarych i zielonych mundurków. Wśród leśnych kniei jasnymi plamami zaznaczą się namioty obozów harcerskich, powieją na masztach flagi. Zabrzmią pieśni i piosenki, a pozdrowienie „Czuwaj” będzie symbolem braterstwa. „Harcerskie wakacje”! Ile w tych słowach nadziei i ukrytych marzeń. Każdy z nas oczekuje tych chwil, układa plany, przygotowuje się do „służby”, do „egzaminu harcerskiego” do odbycia „wielkiej przygody” na łonie natury, wśród lasów, jezior czy gór.
Harcerskie wakacje na prastarych ziemiach w krainie 1000 jezior I znów Warmia i Mazury odczują tętno życia harcerskiego. Ale czy naprawdę harcerskiego. Czy zdamy egzamin? Nasi rodzice, wychowawcy całe społeczeństwo widzą i odczuwają przemiany jakie zachodzą w kraju, w naszej organizacji. Oczekują właśnie od nas harcerek i harcerzy bardzo wiele. Chcą widzieć nas:
o świadczących przyjacielskie usługi, udzielających pomocy każdemu człowiekowi, o niosących radość życia z pio senką, humorem, zabawą i gotowych do służby na tej ziemi, o mających otwarte oczy i uszy, o czułych na krzywdę ludzką, o otaczających opieką słabszych, o świecących przykładem i postawą, O czujących się współgospodarzami naszej Ludowej Ojczyzny, szanujących mienie społeczne. I Wy druhny i druhowie, zastępowi i przyboczni, drużynowi i instruktorzy macie temu sprostać. Jeśli nie zmarnowaliście „Harcerskiej wiosny” z łatwością wejdziecie w „Harcerskie wakacje’ pełne przygód i wrażeń. Nasze przepiękne mazurskie i warmińskie krajobrazy przyciągają swym czarem dziesiątki tysięcy turystów i wędrowników. My winniśmy się okazać dobrymi, gościnnymi gospodarzami. A gdy zapłoną ogniska rozpraszając cienie mroków, niech pieśni i gawędy sławią kulturę tych ziem.
Niech snują się opowieści o bohaterach walczących o wolność Warmii i Mazur — Kajce, Pieniężnym, Mrągowiuszu, Lancu i wielu innych. O bohaterstwach tego ludu, o walkach z germanizacją, o ciężkich latach hitlerowskiego terroru, o istniejących w czasach przedwojennych drużynach harcerskich na tych terenach. Wędrując z miejsca na miejsce krzewcie dobre imię o harcerstwie, swą postawą i przykładem. Bądźcie żywym obrazem dobrego obywatela społecznika, ucznia czy pracownika Polski Ludowej. Gdziekolwiek stanie stopa młodego człowieka w szarym czy zielonym mundurku z krzyżem harcerskim na piersiach — tam niech ludzkie kłopoty znikną jak cienie nocy przed nastającym dniem 1 wschodzącym słońcem.
Harcerskie wakacje! Gdy zasią dziesz w kręgu ogniska po cało dziennych trudach życia obozowego wspomnij, że jesteśmy jedną rodziną, wspólnie dążącą do budowy lepszego jutra. I pomyśl wtedy jak przygotowałeś się do tej służby. Pomyśl co można jeszcze zrobić. W każdej wiosce, osadzie, PGR czy spółdzielni produkcyjnej, gospodarstwie leśnym, czy rolnym jesteś potrzebny. Pomyśl co tam można zrobić, aby być pożytecznym. A może zaopiekujesz się dziećmi wiejskimi, gdy ich rodzice pracować będą ciężko w polu przy żniwach, organizując dla nich Zabawy?
Każdy z nas winien pracować społecznie, a więc może w świetlicy wiejskiej przygotujesz występy artystyczne, zorganizujesz dzieciniec, pójdziesz pomóc w polu, wypowiesz walkę szkodnikom polnym, leśnym? A może zorganizujesz patrole sanitarne na wsi, patrole przeciw pożarowe, lub zorganizujesz zbiór ziół i owoców leśnych?
Chcę Ci podpowiedzieć — każda drobna przysługa i pomoc dla innych to służba harcerska — zaszczytna i przyjemna. Każdy z Was obierze sobie swoją służbę — bo to nasz cel. Tego wymaga honor naszego munduru.
Druhno i druhu! Harcerskie wakacje to Twój egzamin, harcerskie wakacje to wielka służba. Od Ciebie zależy czy odżyje harcerskim życiem nasza młodzież, czy zacznie odczuwać przyjemny dreszcz Harcerskiej przygody, urok harcerskich wędrówek tak bardzo przyjemnych i kształcących, piękno naszej ziemi, kochać nasz lud, szanować spracowane dłonie rolnika czy robotnika. Czy swym zapałem i entuzjazmem zapali się ją do służby, do twórczej wytrwałej nauki i pracy. A gdy zagasną obozowe ogniska i wrócisz do domu, wzbogacony o duże doświadczenia, uzbrojony do dalszej zabawy i pracy z młodszymi, pomyśl i wspomnij jak przyjemne były wakacje spędzone po harcersku.”
phm. Henryk Wawrzyniak
Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej